Drzwi otwarte 12 maja godz. 17.00
REKRUTACJA DO KLAS IV I VII BEZPOŚREDNIO W SEKRETARIACIE SZKOŁY

Gimnazjum nr 7

im. gen. W.Sikorskiego

w Koninie

20161117 120535 CopyBenoit nowy w grupie, w szkole próbuje zdobyć przyjaciół, czy mu się uda, udaje? Mogliśmy się o tym przekonać na kolejnym seansie Akademii Filmowe "OTWÓRZ OCZY" oglądając film "Nowy" R. Rosenberga, który mówi o problemie samotności w grupie, o wykluczeniu. Posiadanie przyjaciela, przyjaciół to ważna sprawa. Nikt nie jest samotną wyspą. Warto być z tymi, którzy Nas widzą.

Dnia 24 listopada br. 24 uczniów naszej szkoły wzięło udział w etapie szkolnym XIII Turnieju Ortograficznego i zmagało się z ortograficznymi pułapkami. Najlepszymi okazali się: Dominik Rusin ( I b), Laura Kosińska ( I b ) i Martyna Olszewska ( II a ) Serdecznie gratulujemy.

IMG 20161117 111507Kinomaniacy z naszej szkoły oglądali film dokumentalny „Moja Atlantyda (1996)” w reżyserii Andrzeja Mosia. Autor jest instruktorem ds. filmu w Konińskim Domu Kultury oraz opiekunem Amatorskiego Klubu Filmowego „MUZA”

Film to wspomnienia o Józefie Lewandowskim, znanym historyku, który po 1968 r. wyemigrował do Szwecji. Wykładał historię na Uniwersytecie w Uppsali. Jest autorem książki wspomnieniowej o Koninie „Cztery dni w Atlantydzie”.

Dokument pokazywany był w czwartej edycji festiwalu w Szwecji „Internationnella Dokumentärfestivalen Människan i Världen 2005r.” oraz na V Międzynarodowych Dniach Filmu Dokumentalnego ROZSTAJE EUROPY w Lublinie.

Konin był miastem wielokulturowym. Album rodzinny polskich Żydów: „Żydowscy świadkowie Polskiego Stulecia” W naszej szkole prezentowana była wystawa przygotowana przez Centropę we współpracy z Departamentem Stanu USA. Dysponentem wystawy jest Muzeum Żydowskie Galicja w Krakowie. Całą nasza szkołą zapoznała się przepięknym albumem – 245 osób, zaprosiliśmy nauczycieli, emerytów, pracowników szkoły, naszych rodziców oraz młodzież z zaprzyjaźnionej Szkoły Mistrzostwa Sportowego Gimnazjum nr 6 im. J.Kusocińskiego w Koninie. Uzupełnieniem wystawy były warsztaty plastyczne „Ruch światła i cienia” w oparciu o projekt Roz Jakobs – ok. 40 min. a także film pt. „Odnaleźć Kalmana” – 30 min. Czytaliśmy fragmenty książki Józefa Lewandowskiego „Cztery dni w Atlantydzie” - znanego historyka urodzonego w 1923 roku w Koninie. (Specjalizował się w historii Europy Środkowo-wschodniej, kwestiach narodowościowych. Od 1969 roku w Szwecji, nawiązał współpracę z Uniwersytetem w Uppsali, gdzie wykładał do przejścia na emeryturę w 1988 roku.) Centropa jest organizacją założoną przez byłego dziennikarza BBC Edwarda Serrotę. Filozofia edukacyjna związana jest z dokumentowaniem śladów pamięci i ocalaniem od zapomnienia ludzkich losów. W latach 2002 - 2007 Anna Grupińska wraz z dziennikarzami i historykami przeprowadziła wywiady z wieloma Świadkami Historii, w oparciu o nie powstały filmy oraz wystawa przygotowana specjalnie dla polskich odbiorców. Wystawa „Żydowscy świadkowie Polskiego Stulecia” to wywiady z ponad 70 osobami pochodzenia żydowskiego z ośmiu miast polskich miast. To barwne opowiastki: o dzieciństwie, szkole, miłości, małżeństwie, zakładaniu rodziny ale także historie niezwykle tragiczne. To nasze kolejne działania. Niedawno młodzież zapoznała się z wystawą Muzeum Galicja "Ludzie od Schmitzlera - mieszkańcy przedwojennego Śniatyna" oraz „Projekt Pamięć” - brała udział w warsztatach rysunkowych, tematycznych. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z Piotrem Kowalikiem - pracownikiem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, który opowiedział o życiu codziennym w małym sztetlu, jakim był Konin zanim wybuchła II wojna światowa. Oglądaliśmy film dokumentalny „Moja Atlantyda” o Józefie Lewandowskim w reżyserii Andrzeja Mosia. Nie sposób budować dzisiejszej i przyszłej tożsamości bez znajomości swojej przeszłości. Stary Konin był miastem wielokulturowym. Najstarszy ślad obecności Żydów w Koninie pochodzi z 1397 r. Galeria

DSC 0208 CopyDominik Rusin z klasy I b zajął I miejsce w Olimpiadzie wiedzy pt. niska emisja w Aglomeracji Konińskiej organizowanej przez Starostwo Powiatowe w Koninie – Wydział Rozwoju i Promocji. Jedną z nagród był wyjazd dla całej klasy do Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Koninie. W dniu 03.11.2016 r. pod opieką przewodnika uczniowie zapoznali się z historią powstania zakładu oraz procesem unieszkodliwiania odpadów i przetwarzania ich na energię cieplną i elektryczną .