Drzwi otwarte 12 maja godz. 17.00
REKRUTACJA DO KLAS IV I VII BEZPOŚREDNIO W SEKRETARIACIE SZKOŁY

Gimnazjum nr 7

im. gen. W.Sikorskiego

w Koninie

Office Lens 20170606 1055552 czerwca 2017 r. byliśmy na ostatnim seansie Akademii filmowej "Otwórz oczy".Obejrzeliśmy film "Dziewczynka w trampkach" w reżyserii Haifay Al- Mansour. To pierwszy film w Arabii Saudyjskiej (rok 2012) nakręcony przez kobietę. Publiczne wyświetlanie tego filmu w Arabii Saudyjskiej jest niedozwolone ze względu na kontrowersyjne opinie wyrażane w nim na temat tradycyjnego stroju kobiecego, co uznano za atak na religię.Al-Mansour, która nie mieszka na stałe w Arabii Saudyjskiej(lecz w Bahrajnie) w publicznych wypowiedziach deklaruje, aby jej film stał się platformą wypowiedzi dla arabskich kobiet, aby ich "milcząca obecność" została wreszcie zauważona, a ich glosy - usłyszane.Film z należytych szacunkiem ukazuje arabską tradycję. "Dziewczynkach w trampkach" z delikatnością i humorem ukazuje wiele konkretnych szczegółów z życia kobiet. Reżyserka nie piętnuje rzeczywistości, nie osądza swoich bohaterek, nie stawia żadnej tezy. Po prostu pozwala kobietom mówić, bo w tych głosach szczerych glosach ( w płaczu,śmiechu, rozpaczy, tęsknocie, plotkowaniu) brzmi cała złożoność ich tożsamości. Z jednej strony tradycja, kultura jest czymś, co stanowi złożoność ich losu. Z drugiej, nie gwarantuje szczęścia, bo zawiera zbyt wiele, sztywno utrwalonych przekonań i wyobrażeń na temat tego, jaka powinna być kobieta. Z filmu płynie wniosek, że te ramy kulturowe uniemożliwiają wielu kobietom prawdziwe dojrzewanie. Wadjada, tytułowa bohaterka, przezywa najwięcej przygód dzięki temu, że przez cały czas znajduje się w drodze. Dla dziewcząt w wieku bohaterki jest to, być może jedyny w życiu złoty czas wolności, w którym mogą na wiele chwil zapomnieć o męskim świecie, ponieważ nie pełnią w nim żadnych ról. Dla Wadjady symbolem wolności jest rower. narzuca sobie niesamowitą samodyscyplinę, aby osiągnąć cel - kupić rower za wygraną w konkursie religijnym. W filmie pojawia się motyw poczucia obcości w szkole żeńskiej. Brak w niej przyjaźni, solidarności. Obraz niesie bardzo uniwersalne feministyczna przesłanie. Mówi, że wiele kobiet bez względu na kulturę, zbyt łatwo zaczyna przejmować oczekiwaniami innych ludzi. Film przypomina, że zdolność do śmiechu i żartów, sprawność fizyczna, duchowa niezależność od oczekiwań innych są niezależne od kultury, recepta na szczęśliwe życie. Tego też uczy nas Wadjada, dziewczynka w trampkach, nastoletnia buntowniczka dla której rower i symboliczna przejażdżka, z wiatrem rozwiewającym czarną abaję to spełnienie marzeń w myśl zasady, ze cierpliwa kropla drąży kamień. Zobaczymy, co przyniesie następny rok Akademii Filmowej. Do miłego zobaczenia, oglądania.

20170602 112520 CopyW ramach Tygodnia Konstytucyjnego organizowanego przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy, pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich, w piątek 2czerwca 2017r. odbyło się spotkanie uczniów klas II naszego gimnazjum z adwokatami Panią Malwiną Menes oraz Panem Adamem Menes. Przeprowadzili oni zajęcia dotyczące znaczenia Konstytucji w życiu obywateli, w interesujący sposób pokazali, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas.

20170522 123319 CopyCzego żałują bohaterowie holenderskiego filmu? Mogliśmy się o tym przekonać oglądając film "Żałuję" w reżyserii D. Schrama w ramach Akademii Filmowej "Otwórz oczy". Bohaterem jest licealista doświadczający w szkole przemocy ze strony rówieśników. Jest otyły, wycofany, zamknięty w sobie - idealny kandydant do roli klasowej ofiary. Wszyscy uczestnicy tego układu ponoszą odpowiedzialność za finałową tragedię: dręczyciele, obojętni świadkowie, nauczyciel zamykający oczy na ewidentne sygnały
dramatu, a nawet ci uczniowie, którzy próbowali udzielić bohaterowi wsparcia. Obserwowaliśmy na ekranie eskalację codziennej przemocy, reakcje świadków, mechanizmy psychologii tłumu. Jochem szuka pocieszenia w muzyce, która jest jego pasją, o czym nie wiedzą jego rówieśnicy, a dowiadują się z mowy pożegnalnej Davida, i w zabawie ze znalezionym psem Simbadem. Jednak samotność i odrzucenie, klasowy bullying doprowadzają do fatalnych skutków. Do śmierci Jocema. Po obejrzeniu filmu pytania
nasuwają się same: w jaki sposób można przerwać zaklęty krąg upokorzeń? jak rozpoznać bullying? jak skutecznie przeciwstawić się grupie? gdzie szukać pomocy, gdy w klasie dzieje się coś złego?, jak reagować będąc świadkiem takich sytuacji?
Dobrze, ze film otrzymał Nagrodę Młodego Widza Akademii Filmowej.

IMG 20170526 093720 CopyPiątek 26.05.2017 był podwójną okazją do świętowania. Oprócz ważnego święta- Dnia Matki- w naszej szkole odbył się- jak co roku- Dzień Języków Obcych. Przybyli na niego nawet goście z SP 3!

Oprócz części artystycznej przygotowanej w różnych językach (m.in. po angielsku, hiszpańsku i niemiecku) przez 2a oraz przedstawicieli 2d i 1c wręczone zostały dyplomy dla zwycięzców różnych konkursów językowych. Wśród laureatów znaleźli się nawet uczniowie SP3!

Nasza uroczystość zakończyła się pysznym poczęstunkiem.

IMG 0294Dexter prowadził dziennik laboratoryjny, w którym zapisywał swoje wynalazki. Niestety do laboratorium Dekstera wkradł się szpieg i zniszczył dziennik. Teraz w laboratorium trzeba odszukać fragmenty stron z dziennika . Wykorzystując notatki Dextera, skompletować niezbędne do wykonania zadań przedmioty. Wykonanie każdego zadania z dziennika Dextera to wskazówka do odnalezienia klucza do wyjścia. Spostrzegawczość, spryt i chęć wspólnej zabawy to karta wstępu do Lab. Dexter SALA 102 12.05.2017r. godz. 17.00